Dinamo s puno muke protiv Rudeša u Kupu, ali ipak izborili pobjedu!

gnkdinamo/Instagram

Dinamo nije imao lak posao, ali uspio je opravdati status favorita u osmini finala Kupa Hrvatske. Plavi su u terminu za ovu fazu Kupa pri kraju godine s 2:0 u gostima došli do pobjede nad gradskim protivnikom Rudešom, koji je nakon primljenog gola u drugom poluvremenu nekoliko puta zaprijetio dolaskom do izjednačenja, no na koncu je sve ipak završilo po željama gostiju.

Momčad Zorana Mamića izborila je četvrtfinale u utakmici koju su se plašili zbog teškog terena s lošim travnjakom koji ih je dočekao na ovom gostovanju. Dinamo se nadao da će se igrati drugdje, no nakon što im želja nije bila ispunjena, pronašli su put do cilja poslije velike borbe.

Uvod u ovaj susret bio je svečan i tužan. Minutom šutnje prisjetili smo se Otta Barića, velikog hrvatskog trenera, bivšeg trenera Dinama i nekadašnjeg hrvatskog izbornika, koji je od posljedica koronavirusa preminuo u nedjelju.

Utakmica koja odlučuje o četvrtfinalistima u prvih 15 minuta nije donijela puno uzbuđenja pred bilo kojim golom. Teren je težak i nikome nije lako igrati, ali to se i očekivalo s obzirom na najave uoči ovog susreta.

U 18. minuti zaprijetio je Dino Perić, ali prvo je obranio Matija Bruči, a zatim je Mato Grgić raščistio situaciju u gužvi pred domaćim golom. Dinamo je nanizao nekoliko kornera i pokušao je slomiti domaće s tim pritiskom, no još nisu došli do rezultata.

U 22. minuti zaprijetio je Lovro Majer koji je pucao s 10-ak metara, no Bruči je bio spreman za tu opasnost.

Atiemwen je u 27. minuti ‘zakuhao’ novu opasnost. Nakon što mu je u njegovoj akciji dodavanjem pomogao Petković, pokušao je s udarcem, ali lopta je od bloka otišla u Bručijeve ruke. Utakmica se nakon toga malo primirila, a u 35. je pred golom Dinama nešto pokušao Abdurahimi, no nije uspio doći do udarca prije nego su mu Plavi uzeli loptu.

Jako opasno za Dinamo i u 37. minuti

U 37. minuti opet je bilo jako opasno za Rudeš. Nakon što je Tolić ubacio loptu slijeva, Hajrović je bio sam na drugoj strani u blizini gola, probao je isprve, no udarac je bio jako nespretan i na kraju je otišlo u gol-aut u sjajnoj situaciji za Plave.

Domaći su u 42. minuti tražili penal nakon akcije koju je ponovno pokrenuo Abdurahimi. Pucao je Šehić, a Lauritsen je bio u bloku, Rudeš se požalio da je dirao loptu rukom, no sve što su dobili je žuti karton za Šehića zbog prigovora. Djelovalo je da ruka nije bila udaljena od tijela ako je lopta u nju i udarila. Nedugo potom završeno je prvo poluvrijeme.

Na početku drugog poluvremena pucao je Jergović iza gužve u kaznenom prostoru Dinama nakon slobodnog udarca Jalinousa, ali otišlo je iznad gola Plavih. Nedugo potom Livaković je imao posla nakon novog pokušaja domaćih, probao je Abdurahimi, a golman Dinama uspio je to obraniti.

Lovro Majer je u 54. minuti ponovno zaprijetio za Dinamo, ali pogodio je samo vanjski dio mreže. Ipak, u 61. minuti više nije bilo spasa za domaći Rudeš.

Gol za Plave namjestio je raspoloženi Marko Tolić, koji je svojim driblinzima izbezumio obrambene igrače domaćih i nabacio je loptu prema suprotnoj strani kaznenog prostora, a Izet Hajrović je trebao samo glavom mirno iskoristiti čistu priliku, što je i napravio.

Nakon što su stigli do vodstva na kojem su radili od početka utakmice Plavi su se mogli malo i opustiti, a domaći su u 74. minuti ponovno tražili penal zbog ruke u Dinamovom kaznenom prostoru, no nije im bilo pomoći poslije procjene da ni to nije bilo za kaznu za goste. Čini se da je bilo dodira lopte i lakta u obrani Plavih.

U 78. minuti bilo je itekako opasno za Dinamo. Rudeš je stvorio višak, a Mateo Andačić je u tom naletu domaćih pokušao udarcem malo izvan kaznenog prostora u situaciji koja je djelovala jako prijeteće za Plave. Opasan je bio i snažni Andačićev šut, ali otišao je malo pokraj stative.

Dvije minute kasnije stigla je nova Rudešova prijetnja. Šehić je ubacio loptu slijeva, a Kolega je pokušao glavom u povoljnoj situaciji u kaznenom prostoru, no nije zahvatio loptu na način koji bi donio veću opasnost za Livakovića. Golman Dinama to je ‘skinuo’ bez puno problema.

U 89. minuti Rudeš je ostao s čovjekom manje. Stoper domaćih Mato Grgić dobio je izravni crveni karton nakon oštrog starta u noge Luke Ivanušeca, što je sudac Čuljak kaznio isključenjem.

Nedugo potom stigla je potvrda pobjede. Mislav Oršić ubacio je iz kornera, a Dino Perić zabio je za završnih 2:0 u drugoj minuti nadoknade, što je značilo kraj nade za domaću momčad.

Prvih 11 Rudeša: Bruči, Pavković, Dar. Jalinous, Marković, Jergović, Ćosić, Brajković, Šehić, Abdurahimi, Muić, Grgić. Trener: Mario Carević

Prvih 11 Dinama: Livaković, Stojanović, Lauritsen, Perić, Burton, Tolić, Franjić, Hajrović, Majer, Atiemwen, Petković. Trener: Zoran Mamić